Експерт пояснив, чому краху Угоди про асоціацію з ЄС не буде

Експерт пояснив, чому краху Угоди про асоціацію з ЄС не буде

Нідерланди ратифікують Угоду про асоціацію з Україною, бо зацікавлені у торговельно-економічній інтеграції.

Про це в інтерв'ю розповів експерт з міжнародних відносин Сергій Солодкий.

Якщо Нідерланди призупинять ратифікацію Угоди, що це означатиме?

- Найімовірніше, цього не станеться. Нідерланди, навіть враховуючи думку населення, повторно її перератифікують. Якщо ж ні - катастрофи не буде. Україна тривалий час працювала в рамках Угоди, коли її фактично ще жоден парламент Євросоюзу не ратифікував. Тоді було запущено Зону вільної торгівлі. Голосування цього не змінить. Євросоюз може переглянути лише політичну частину угоди. Але там зобов'язання абстрактного характеру для України - про права людини, верховенство права, боротьбу з корупцією.

Значення референдуму перебільшене. Явка показала, що багато нідерландців його серйозно не сприймали. У ЄС вистачить юридичного та політичного ресурсу, щоб Угода про асоціацію була ратифікована й працювала.

Та й Нідерланди у цьому зацікавлені. Вони не вийдуть із Зони вільної торгівлі. Тоді нідерландський бізнес постраждає більше, ніж український. За даними Держкомстату, нідерландських інвесторів в Україні дуже багато. Займають друге місце, після Кіпру. Це вони мають хвилюватися, що буде без асоціації.

Які наслідки для ЄС?

- У Євросоюзі виникли небезпечні тенденції. Частина громадян незадоволена життям. Іноді вони голосують на зло, навіть не розуміючи наслідків. Якщо це набиратиме обертів - існування ЄС під загрозою.

Країни Європейського Союзу вже давно поділилися своїм суверенітетом з наднаціональними органами. Особливо щодо торговельно-економічної співпраці. Європейська комісія отримує схвалення від членів лише формально. Переговори з третіми сторонами про Зону вільної торгівлі веде одноосібно. Референдум може спровокувати питання про перегляд цієї політики.

Який висновок з референдуму має зробити Україна?

- Це дзвінок для української влади. Не можна гаяти можливостей, які випали і затягувати час з реформуванням. Опитування в Нідерландах показало, що більшість голосували проти асоціації через корумпованість України. Якби прогрес у боротьбі з корупціонерами був видимий, результат голосування був би не такий прикрий. Жоден піар не допоможе змінити відношення до України, якщо за цим не стоятиме помітний результат.

Українці також вважають боротьбу з корупцією проблемою номер один. Тому політикам варто задуматися. Це вже питання національної безпеки. Можемо втратити не лише симпатію нідерландців, а й державу.

Нагадаємо, 6 квітня у Нідерландах відбувся консультативний референдум щодо ратифікації Угоди про асоціацію між Європейським Союзом та Україною. За попередніми результатами, явка перевищила необхідний бар'єр і склала 32,2%. "Проти" угоди проголосували 61,1%, "за" - 38,1% виборців.

Лента новостей
Вступай: